اولویت چیدمان کالا در قفسه های فروشگاهی

چیدمان فضای فروشگاه
مقدمه ای بر نقش مدیریت قفسه های فروشگاه بر رشد فروش
ژانویه 22, 2018
«اسکنِر فروشگاهی»
نوآوری جدید شرکت NCR، تحولی در فرآیند خرید از فروشگاه
ژانویه 22, 2018
چیدمان فروشگاه

چیدمان فروشگاه و سوپرمارکت اهمیت بسیاری دارد از این رو باید به چیدمان قفسه ها و سایر تجهیزات فروشگاهی توجه ویژه ای داشت. نمی توان کالاها را به صورت تصادفی روی قفسه ها چید و انتظار نتیجه مطلوب را داشت. در این مطلب از نگاه متخصصان، چم و خم و اولویت چیدمان کالا در قفسه های فروشگاهی را بررسی میکنیم.

چیدمان کالا و اهمیت آن در چیدمان فروشگاه

همان طور که گفته شد چیدمان کالا در قفسه فروشگاهی، نقش مهمی در چیدمان فروشگاه دارد. برای اینکه بتوانیم تاثیر مثبتی روی فروش داشته باشیم، اول از همه باید بدانیم کدام محصول را در کدام طبقه از قفسه فلزی یا قفسه فروشگاهی قرار دهیم. در زیر به طور کامل و با ذکر دلیل راجع به چیدمان سوپرمارکت مربوط به چیدمان کالا در طبقات مختلف توضیح داده ایم.

چیدمان کالا در طبقات فوقانی قفسه

در این طبقات چه بگذاریم؟ برندهای کوچک و نه چندان مطرح، برندهایی که فقط در آن منطقه گُل کرده اند، برندهای خوراکی های خوشمزه.

چرا؟ کالاهایی که در قفسه های بالایی قرار میگیرند، به آرایش قفسه، جلوه و روح و احساس میبخشد و باعث می شود که سوپرمارکت، در میان رقبای خود برجسته تر و خاص تر به نظر برسد. این برندهای خُرد، معمولاً بودجه ی کافی برای اینکه هزینه ی قفسه بندی و طبقات بهتر را بپردازند ندارند.

نکته: کالاهای ویژه ای که در طبقات بالای قفسه بندی فروشگاهی می یابید عموماً توسط مدیران فروشگاه های بومی و منطقه ای انتخاب می شوند، نه توسط دفاتر مرکزی فروشگاه ها. اگر میخواهید فروشگاه شما کالای خاصی را در این قفسه ها قرار دهد، با مدیریت فروشگاه صحبت کنید.

منطقه خال سیاه (دو طبقه ی زیرینِ طبقه فوقانی)

در این طبقه چه بگذاریم؟ برندهای پرفروش و سایر برندهای مطرح و شناخته شده

چرا؟ برندهای پرفروش همیشه در قفسه ها و طبقاتی قرار میگیرند که به آنها «خال سیاه» (نقطه مرکزی سیبل یا دارت) میگویند. یعنی جلو و وسط، درست جایی که در معرض دید باشد. این طبقه ها بهترین نقاط برای عرضه کالاها هستند و به همین دلیل است که تولیدکننده ها باید برای قرار گرفتنِ محصولاتشان در این نقاط طلایی هزینه بپردازند. اگر سوپرمارکت یا هر فروشگاه خرده فروشی دیگری، کالاهای ارزان قیمت یا کم سود را در بهترین و «در معرضِ دید»ترین قفسه ها و طبقات قرار دهد، هیچ منفعتی نصیبش نمی شود. بنابراین در این قفسه ها و طبقات، کالاهایی را مشاهده میکنید که تفاوت میان هزینه ی خرید از تولیدکننده و قیمتِ فروش آنها markup، مبلغ قابل توجهی باشد و سودآوری مناسبی را تحقق ببخشند. کالاهایی که در رده های پایین تری قرار دارند، برای اینکه بتوانند در کنار کالاهای پرفروش عرض اندام کنند باید هزینه اش را بپردازند.

نکته: کافی است به طبقاتی که در قفسه بندی فروشگاهی پایین تر از این دو طبقه در قفسه واقع شده اند نگاهی بیاندازید تا کالاهای مشابهی را با شهرت، قیمت و کیفیت پایین تر مشاهده کنید.

چیدمان طبقات سوپرمارکت هم سطح با چشم کودکان

در این طبقه چه بگذاریم؟ کالاهایی را که برای کودکان جذابیت و مورد استفاده دارند.

چرا؟ کودکان و نوجوانان نسبت به این کالاها واکنش نشان میدهند و میتوانند دستهایشان را دراز کنند و آنها را بردارند.

نکته: قرار دادن این کالاها همسطح با چشم کودکان و نوجوانان، یعنی ۱۰ تا ۴۰ درصد فروش بیشتر. هرچند کودکانی که بستنی، آبنبات، بادکنک و خوراکی های دیگر را در دست دارند به احتمال کمتری تحت تأثیر کالاهای عرضه شده در این سطح قرار خواهند گرفت!

چیدمان طبقات نزدیک به کف فروشگاه

در این طبقه چه بگذاریم؟ کالاهایی که با برند (نام) خودِ فروشگاه عرضه می شوند، کالاهایی که توسط تولیدکننده یا تأمین کننده دیگری تهیه شده اما تحت نام (برند) فروشگاه یا شرکتهای وابسته به فروشگاه عرضه می شوند، کالاهایی که بطور عمده خرید و فروش می شوند و کالاهایی که در اندازه های نامتعارف (که معمولاً مشتری های خاص خود را دارند) در این طبقات از قفسه ها عرضه می شوند.

چرا؟ کالاهایی که با برند فروشگاه عرضه می شوند در طبقات چهارم و پنجم قرار میگیرند چون مشتریانی که خریدار این نوع کالاها هستند همیشه سراغ شان می آیند. سوپرمارکت ها کالاهای عمده فروشی را در این قفسه ها می گذارند تا با عمده فروش های بازار (که کالاها را بطور عمده یا تعداد بالا و با قیمت پایین به مشتری می فروشند و مشتریان شان هم صاحبان مشاغل خُرد یا افراد فرصت طلب هستند) رقابت کنند. به جز طبقات نزدیک به کف سالن فروشگاه، هیچ جای دیگری برای عرضه ی کالاهای عمده فروشی مناسب نیست.

نکته: البته اکثر مشتریان به جهت پایین تر بودن کالاهای عمده فروشی، بیش از میزان مورد نیاز خریداری میکنند بنابراین با قرار دادن کالاهای عمده فروشی (که اغلب به لحاظ کیفی، تقریباً با کالاهای پرفروش بازار هم رده هستند اما با قیمت پایین تر) در طبقات پایین تر قفسه بندی میتوانید شانس فروش و سودآوری خود را افزایش دهید.